Idea vytvoriť webovú stránku domu vznikla už v prelome rokov 2012 a 2013, no odvtedy sa nikto do realizácie neodhodlal. Stránka vznikla po schôdzi v marci roku 2017, kedy p. Ing. Zemanová navrhla túto možnosť tesne po skončení schôdze.

Tak som sa do toho pustil – M.Gazdík

Ako vznikla stránka ?

Najťažšie úlohy boli zhromaždiť funkcie a parametre, ktoré by mala stránka poskytovať aby bola užitočná, aby ste ju navštívili a nie iba raz 🙂

Aktuálne informácie, dôležité kontakty, možnosť hlasovania, hlásenie porúch či požiadavky. To bola základná idea.

Výber domény

www.veternicova.sk – obsadená
www.nasdom.sk – obsadená
www.mojdom.sk – obsadená
www.dom.sk – obsadená
www.spravadomu.sk – obsadená
www.panelak.sk – obsadená
www.naspanelak.sk – obsadená
www.mojpanelak.sk – obsadená
No čo vzdáme to ? Asi sme už prišli neskoro, slovenské domény sú snaď všetky predané
www.veternicka.sk – Voľná ♥ poďme teda do toho

Prečo sme nezvolili inú koncovku domény ?

www.veternicova.online znie fajn, no väčšina ľudí je zvyknutá na tradičné domény .sk a preto by toto mohla byť komplikácia. Najdôležitejší faktor pri výbere domény bol jej zapamätateľnosť a teda aby pri akomkoľvek probléme, nápade a podobne človek nemusel pátrať po tom, “ako sa volala tá naša stránka ?”.

Zo zákulisia IT

Poskytovateľom hostingu sa stal zatiaľ Websupport. Na pol roka. Potom uvidíme 🙂  Mám s ním dlhoročné skúsenosti ktoré sú pozitívne.

Využili sme prestrelený The hosting 50GB ktoré sa zatiaľ nevyužívajú, no ak sa podarí v budúcnosti dať do prevádzky pripravované projekty, bude 50 GB buď akurát, alebo dokonca málo.

Html ? Php ? MySQL? MariaDB? Dajme to na WordPress !

WordPress je webový softvér, za pomoci ktorého sa dá ľahko tvoriť web. Nie je potrebné ovládať takmer žiadne IT znalosti, je zdarma a ponúka možnosť ľahkej úpravy, ako aj nespočetné množstvo takzvaných pluginov, ktoré rozširujú funkcionalitu stránky. Väčšina je v angličtine, takže bol potrebný preklad týchto modulov, ktorý zabral asi rovnaký čas ako tvorba obsahu stránky. 🙁

Ako prebiehala výroba stránky ?

1.) Inštalácia a konfigurácia – prepojili sme wordpress na www.veternicka.sk kde bola zatiaľ celkom prázdna stránka s predvoleným designom.

2.) Návrh stránky. Použilo sa asi 16 papierov A4 aby sa nakreslilo, čo všetko bude na stránke a ako má fungovať. Nechýbali používateľské diagramy.

3.) Hľadanie pluginov – nájsť vhodný plugin na nahlasovanie porúch bol hotový pôrod. Všetky v angličtine a väčšina z nich dokonca spoplatnená mesačným poplatkom. V žiadnom prípade ! Vyrobiť vlastný by mohlo trvať mesiace ale po hodine hľadanie a testovania sa zdá sa šťastie usmialo 🙂 Našiel sa ! Síce v angličtine, ale preložiť je ľahšie ako tvoriť na novo. Neskôr aj plugin pre anonymné no chránené a bezpečné hlasovanie, plugin na ochranu dát a dokumentov, plugin na prihlasovanie používateľom… Bolo toho celkom dosť

4.) Obsah – GoPro kamera do ruky a poďme fotiť !
Snažil som sa zdokumentovať naozaj všetky základné pohľady z domu ale i z garáži, ktoré sú zatiaľ na portáli trochu “od macochy” ale sľubujeme, že to časom napravíme.  Samozrejme nezabúdajme na plugin pre galériu.
Samozrejme tvorba formulárov na žiadosti, oznámenia, preberacia protokoly, domový poriadok a podobne.

5.) Dizajn – nič zložité, žiadne vlastné CSS iba preddefinovaný dizajn od WordPressu. Časom, ak bude záujem necháme výber dizajnu práve na Vás.

6.) Grafika – logo, tvorba, úprava a tak

7.) Spustenie – a uvidíme čo to dá ! 🙂

8.) Články – po spustení sa pustíme do písania článkov